Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny? Odpowiadamy!

Kwestia potrzeby posiadania dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli bądź codziennych czynności frapuje wielu użytkowników samochodów. Faktycznie, do tej pory bardzo niejasno tłumaczono nam te kwestie i było wiele wątpliwości co do tego, czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny wsiadając do samochodu. Dziś jednak postanowiliśmy rozwiać wszystkie te kwestie i jasno stwierdzić, czy wymagane jest od nas posiadanie dowodu rejestracyjnego. Zapraszamy!

Dowód rejestracyjny – czy muszę wozić go ze sobą?

Aby mieć jasność co do potrzeby posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego warto jest odnieść się do przepisów prawa. Te natomiast mówią jasno, iż od 1 października 2018 roku nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy. Co więcej, nie musimy posiadać także potwierdzenia opłacenia polisy OC. 

Oczywiście należy pamiętać, iż w posiadaniu takich dokumentów musimy być. Ich brak może nam bowiem utrudnić wiele sytuacji związanych z naszym autem. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby na czas przedłużać polisę OC, a także aby mieć pewność co do tego, że w naszym domu jest dowód rejestracyjny.

Czy warto wozić ze sobą dowód rejestracyjny?

Kolejną kwestią jest fakt, czy warto po prostu wozić na co dzień ze sobą dowód rejestracyjny. Wiele osób po dzień dzisiejszy, pomimo iż nie ma potrzeby jazdy z dowodem rejestracyjnym, nadal uparcie wozi go ze sobą. Pamiętajmy że dowód rejestracyjny będzie niezwykle istotnym źródłem informacji w momencie, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku. 

W momencie niegroźnej kolizji, kiedy nie chcemy wzywać policji, musimy mieć wszystkie niezbędne dane, natomiast niektóre z nich znajdziemy właśnie w dowodzie rejestracyjnym, a także w naszej polisie. Oczywiście możemy to rozwiązać na kilka sposobów, przykładowo robiąc zdjęcia dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC z każdej strony. Dzięki temu nie musimy faktycznie posiadać dowodu rejestracyjnego fizycznie, aby móc spisać z niego wszystkie niezbędne informacje.

Next Post